Nastavenie domény

Úvod Najčastejšie otázkyNastavenie domény

1. V administrácii sa mi zobrazuje upozornenie, ze DNS záznam nie je správne nastavený. Ako ho nastaviť?

Toto upozornenie sa zobrazuje, pokiaľ tvoja doména ešte nie je zaregistrovaná, alebo nemáš zmenené DNS záznamy na tvojej existujúcej doméne. Ako zmeniť DNS záznamy nájdeš v bode č. 2. Pokiaľ doménu nevlastníš, môžeme ti ju zaregistrovať, stačí nás kontaktovať pomocou modulu Technická podpora v administrácii. Ak sa ti zobrazuje hláška o nesprávne nastavených DNS aj 24 hodín po registrácii domény, tak je potrebné sa odhlásiť a opätovne prihlásiť do administrácie.


2. Čo ak mám už zaregistrovanú vlastnú doménu?


Po zmene DNS záznamov nás kontaktujte prostredníctvom Vašej administrácie projektu z modulu "Nastavenia" -> "Technická podpora", aby sme Vám zmenu záznamov potvrdili aj z našej strany.


V takom prípade si musíš po prechode do ostrej prevádzky zmeniť DNS záznamy domény za nasledovné:

 

DNS1:     ns1.nameserver.sk
DNS2:     ns2.nameserver.sk
DNS3:     ns1.dnsbackup.net
DNS4:     ns2.dnsbackup.net

 

Ak máš doménu s koncovkou .cz, tak naša "Sada jmenných serverů", teda NSSET je: YEGO-0001

 

  • O zmenu DNS záznamov žiadaj svojho súčastného registrátora domény (ten, u ktorého si si doménu registroval).

  • UPOZORNENIE: Pokial využívate vyššie zabezpečenie domény DNSSEC, kontaktujte nás, aby sme Vám zaslali klúč potrebný pre správne fungovanie DNS záznamov.

 

Zmena záznamov sa prejaví do 24 hodín. To znamená, že stránka sa nespustí hneď ale v priebehu 24 hodín.

 

Ak využívaš e-maily u súšasného poskytovateľa, pred zmenou DNS záznamov si musíš e-maily zálohovať, lebo sa ti staré e-maily zmažú. Po zmene DNS záznamov na naše si musíš znovu nastaviť E-maily. Ako nastaviť E-maily.  

 

3. Chceš si zaregistrovať doménu u nás?
V prípade, že máš záujem o zaregistrovanie domény našou spoločnosťou, stačí napísať technickej podpore, ktorá ti zašle nacenenie v závislosti od typu domény. Po jeho schválení ti bude doména zaregistrovaná.

 

4. Máš zaregistrovanú ".sk" doménu u iného poskytovateľa?

Pokiaľ máš zaregistrovanú ".sk" doménu u iného poskytovateľa a chceš zmeniť držiteľa domény, je možné previezť si doménu priamo k nám úplne zadarmo. Stačí ak napíšeš do technickej podpory a požiadaš o prevod domény k nám. Pre zmenu registrátora je potrebné nám zaslať tiež autorizačný kód domény (AUTH-ID) od súčasného registrátora.

 

Po prevedení tvojej domény ju môžeš u nás plne využívat pre svoj e-shop alebo webovú stránku.

 

4.1 Máš záujem o zmenu registrátora domény ".sk" na nás?
 V tomto prípade je nutné nám napísať do modulu "Technická podpora" požiadavku o zmenu registrátora na nás. Spolu s požiadavkou nám zašlite "authInfo" kod ktorý je nevyhnutný na zmenu registrátora domény na nás. 

 

4.2 Máš záujem o zmenu registrátora domény ".com" alebo ".cz" na nás?
 V tomto prípade je nutné kontaktovať súčasného registrátora tvojej domény a požiadať ho o odomknutie domény voči transferu a o zaslanie AUTH-ID, ktoré nám treba zaslať do technickej podpory. Na základe AUTH-ID kódu sa spustí transfer, ktorý je ešte nutné odsúhlasiť cez e-mailovú adresu, ktorá bola zadaná pri registrácii domény.

 

5. Máš záujem o zmenu držiteľa domény z registrátora na teba?

V takomto prípade je potrebné tlačivo o zmene držiteľa domény, ktoré musí obsahovať podpis nového a takisto súčasného majiteľa domény. Podpis za pôvodného držiteľa musí byť úradne overený. Tlačivo nájdeš na stránke https://www.sk-nic.sk/. Podpísaná žiadosť sa zasiela na adresu uvedenú na tlačive.

 

V prípade, že máš záujem o zmenu držiteľa z našej spoločnosti na teba, je potrebné získať od SK-NIC tvoje ID, ktoré nám zašleš. My vygenerujeme podľa SK-NIC ID formulár, ktorý ti zašleme. Na formulár pridáš podpis a zašleš ho SK-NICu. Následne prebehne zmena držiteľa. 

 

6. Rád by som mal stránku umiestnenú na subdoméne (priklad: eshop.tvoja_domena.sk). Je to možné?

Áno, je to možné. Pre správne fungovanie stránky na subdoméne je potrebné nastaviť si správne IP adresy u svojho poskytovateľa domény pre "A záznamy". "A záznam" obsahuje údaje o názve domény, ktorá má byť smerovaná a umiestnenie, kam má byť smerovaná. "A záznam" teda posiela požiadavku na nájdenie doménového názvu na server s IP adresou, ktorá je pre daný názov priradená v DNS zázname domény. Je tak možné napríklad docieliť, aby sa subdoména načítala z iného servera, resp. hostingu, ako sa načítava hlavná doména.

 "A záznamy" je potrebne nastaviť si pre subdomena.tvoja_domena.sk ale aj www.subdomena.tvoja_domena.sk na IP adresu 217.67.30.160.

 

7.1 E-maily na mojej doméne už využívam u iného poskytovateľa. Chcel by som, aby mi tieto emaily ostali u terajšieho poskytovateľa. Chcem iba, aby sa na mojej doméne zobrazoval môj Atomer projekt.

V tomto prípade nemusíš meniť hlavné DNS záznamy. Stačí si nastaviť A záznamy pre tvoju doménu na IP adresu 217.67.30.160. Nezabudni to nastaviť pre "domena.sk" aj "www.domena.sk". Ak s týmto nevieš pohnúť, nastavenia za teba vykoná tvoj súčasný poskytovateľ :)

V prípade, že sa e-maily nemajú spracovávať na našom servery, kontaktuj nás s touto požiadavkou cez modul "Technická podpora".

 

7.2 Chcem si zmeniť DNS záznamy, ale nechcem prísť o moje e-maily.

V tomto prípade je potrebné e-maily zálohovať a následne preniesť do schránky vedenej u nás. E-maily môžeš zálohovať prostredníctvom e-mailového klienta Mozilla Thunderbird alebo Microsoft Outlook.

Napríklad pri Mozilla Thunderbird si nakonfiguruješ tvoj aktuálny e-mailový účet cez IMAP a všetky tvoje e-maily uložíš do lokálneho priečinku.

Teraz môžeš zmeniť svoje DNS záznamy na naše. Informácie ako zmeniť DNS záznamy nájdeš v bode č. 2 v tomto článku.

Po zmene týchto záznamov, si vytvor e-mailové konto na Atomeri a nakonfiguruj ho podľa tohto návodu.

Teraz si môžeš e-maily z lokálneho priečinku obnoviť do doručenej pošty.

Takto získaš prístup k svojim starým e-mailom aj po zmene DNS záznamov.


7.3 DNS záznamy som si už zmenil avšak chcem mať emaily u predchádzajúceho poskytovateľa.

Pošli nám do modulu "Nastavenia" --> "Technická podpora" MX záznamy, na ktoré si želáš nastaviť tvoje emaily.

  

8. Nemám nastavené DNS záznamy na Atomer, ale chcem využívať e-maily u vás.

V prípade, že máš na Atomer nastavené iba A záznamy a chceš u nás využívať aj e-maily, je najlepším riešením zmeniť si DNS záznamy podľa bodu číslo 2.
Ak z nejakého dôvodu nie je zmena DNS záznamov vyhovujúca, napríklad, ak chceš subdomény spravovať u svojho registrátora domény, tak pre funkčnosť e-mailov v Atomeri je potrebné nastaviť aj MX záznamy.

MX záznamy:

tvoja_domena.sk 86400 MX 5 mailin.mx-hub.cz.
tvoja_domena.sk 86400 MX 5 mailin.mx-hub.sk.
tvoja_domena.sk 86400 MX 5 mailin.mx-hub.eu.
tvoja_domena.sk 86400 MX 5 mailin.mx-hub.net.
tvoja_domena.sk 86400 MX 100 as.mx-hub.net.
tvoja_domena.sk 86400 MX 100 as.mx-hub.sk.

Je potrebné, aby priorita bola zachovaná.

Poznámka: Zmeny A záznamov a MX záznamov vykonáva registrátor, prípadne správca

 

9. Môžem mať viac domén smerovaných na jednu stránku?

Áno.

 

10. Aký je rozdiel medzi presmerovaním domény a aliasom?

Presmerovanie domény znamená, že po zadaní adresy B sa stránka presmeruje na adresu A. Čiže sa bude zobrazovať adresa A a aj obsah stránky A.

Alias je podobný ako presmerovanie s tým rozdielom, že po zadaní adresy B sa zobrazí obsah stránky A, no ostane zadaná adresa B (nezmení sa na adresu A ako pri presmerovaní).

 

11. DNS záznamy som zmenil, na doméne sa mi stránka zobrazuje, avšak v administrácii mám hlášku "DNS záznam nie je správne nastavený". Je ešte potrebné niečo spraviť?

Ak sa stránka na doméne zobrazuje, tak je všetko v poriadku. Zmena DNS záznamov sa rozšíri po internete v priebehu 4 - 24 hodín a táto hláška sa v tomto časovom intervale automaticky prestane zobrazovať.

 

Kam ďalej?

Prejsť na sekciu Prechod do ostrej prevádzky...

Zanechajte nám spätnú väzbu na túto stránku manuálu.

Pomohla vám táto stránka manuálu?

Ďakujeme za vašu spätnú väzbu.

To nás mrzí. Ako ju môžeme zlepšiť?


Copyright 2013 - 2022 © help.atomer.com